Kross Level B11 wygładzi każdy teren

Kross Level B11 wygładzi każdy teren

10 lipca 2017 0 By marek

Jestem Wam winien opis Levela B11 którego testowałem podczas Kross Test Tour w Lublinie. Pierwsze co mi się kojarzy z rowerami marki Kross i serią Level to rower Mai Włoszczowskiej na którym zdobyła srebro na IO w Rio. Dlaczego wybrałem Level B11 do testów? Modele Krossa od najwyższego to Level B+ (rower Mai), Level B12 i wybrany przeze mnie B11. Pierwsze pytanie jakie się nasuwa jest oczywiste, dlaczego nie testowałeś B+? Moim zdaniem nie mam sensu testować i pisać o rowerze za miliony, oczywiście to żart, kosztuje on jedyne 24000pln czyli tyle co używany samolot na ale drogo, po za tym w modelu B+ zastosowano sporo nowinek technicznych i uważam że każda z nich zasługuje na dokładny opis, a nie tylko wspomnienie że jest. Chętnie bym sprawdził B12 na najwyższej grupie osprzętu SRAM z wagą jedyne 9kg i ceną 17000 pln, nie był on jednak dostępny w dniu testów. Więc trochę z przypadku trochę celowo w moje ręce wpadł Level B11 w rozmiarze XL.

Zaplanowałem kilkudziesięciu kilometrowy przejazd, tak aby sprawdzić go na różnego rodzaju drogach w tym utwardzonych i nie utwardzonych, jednak jak się później okazało w ogolę mi się to nie udało, bo gdy na nim siedzisz to ten rower zmienia zaplanowane trasy i robi to po kryjomu i znienacka, było tak: Papierki podpisane, rower przygotowany i odebrany, rozsiadłem się na siodełku Kross VL-1489, jest ono godne polecenia lub mój tyłek stał się już tak nie czuły, że nie robiło mi o różnicy, SPD wpięte i cisnę w pedał, a tu co? NIC.

Rower nie jedzie, chwilowa konsternacja, co jest? no jasne 32 zęby na przedniej zębatce i 42 na największej zębatce w kasecie powodują że, na płaskim jesteś jak stacjonarny mikser, mielisz ile wlezie i pozostajesz w miejscu. Szybka zrzutka łańcucha w poszukiwaniu oporu, niestety zmusiła mnie do kilkukrotnego wciśnięcia manetki aby znaleźć delikatny opór i znowu konsternacja, dlaczego wciąż ten rower nie jedzie? no i odpowiedz równie oczywista, koło 29 cali gdy jest w ruchu piekielnie ułatwia jazdę po płaskim. Od punktu startu odjechałem kilometr, drogą asfaltową, nic ciekawego, rower działa sprawnie, bo musi działać sprawnie, bo ma topowe grupy osprzętu. Jadę dalej już 5 km po asfalcie, jest płasko, jest pod górkę i z górki, rower działa bez zarzutów, jest nudno, zaczynam czuć że czegoś brakuje, co ma ten rower takiego w sobie, że Kross chce za niego 13000pln. Jadę dalej, koniec asfaltu, zjazd do parku na gliniana ścieżkę pełną dziur, korzeni, kałuży, a u mnie nic się nie zmienia, rower jedzie tak jak jechał po równym asfalcie i to było pierwsze moje zaskoczenie. Dojeżdżam do szutrów, dociskam mocniej na pedał i zrzucam łańcuch na najniższą 10 zębową koronkę, przyśpieszam, a komfort jazdy nie zmienia się, dalej jedzie się jak po równym stole, przelatując nad nierównościami nawierzchni.

Kolejne kilometry to magia rowerowej jazdy po nierównościach, po kolejnych kilku kilometrach złapałem się na tym że, wjeżdżam w każda możliwą dziurę, żadnej nie omijam, gdy mam ścieżkę rowerową przed sobą, to jadę obok niej, aby tylko było bardziej nierówno i wyboiście. Gdy mam wzniesienie obok drogi to muszę na nie wjechać, ten rower zachęcał, a nawet zmuszał mnie do tego aby moja droga jak najbardziej odbiegała od normalnej drogi, aby wjechać tam gdzie jeszcze nie wjeżdżałem, aby przejechać po tym po czym nie jeździłem, a wszystkie cześć działały doskonale w punkt. Ten rower narzucił mi swój styl jazdy, i wywołał  u mnie ogromny uśmiech, bo mimo że jechałem trasą dobrze mi znaną to bawiłem się świetnie. Żałuję że nie mogę przetestować go w górach, pewnie skończyło by się jazdą po potokach, rzekach, największych kamieniach i slalomie po korzeniach, a to wszystko w świetnym komforcie. Level B11 za 13000pln wyprostuje waszą drogę czyniąc ją zarazem super ciekawa i inną niż zwykle.

Specyfikacja:

RAMA

Materiał ramy D84 Carbon SL to ultra-lekki materiał składający się z dwóch rodzajów włókna węglowego T800S i M40J połączonego żywicą nanoalloy. Ramy z tego materiału odznaczają się wyjątkową sztywnością przy jednoczesnym, doskonałym pochłanianiu drgań. Ekstremalnie niska waga i wyścigowa wytrzymałość dla wymagających zawodników.

Waga 9,9 kg

Widelec Fox Performance 32 Float (skok 100mm, QR15, stożkowa rura sterowa, blokada z kierownicy)

NAPĘD

Przerzuka tył SRAM GX

Hamulec przód SRAM Level TL (tarczowy, hydrauliczny, tarcza 180mm)

Hamulec tył SRAM Level TL (tarczowy, hydrauliczny, tarcza 160mm)

Dźwignie hamulca SRAM Level TL (hydrauliczne)

Manetki SRAM GX11 Trigger 1×11

Korba SRAM GX 1200 DM 32T

Suport SRAM Press Fit GXP

Łancuch SRAM PC 1130

Kaseta SRAM XG-1150 10-42T

KOŁA

Piasta przód DT SWiSS X 1700 SPLINE 15x100mm

Piasta tył DT SWiSS X 1700 SPLINE 12x142mm

Opony Schwalbe Rocket Ron Performance Folding 29″x2.1″

Obręcze DT SWiSS X 1700 SPLINE 29

Kierownica Easton EA70 (aluminium, 720mm, 31.8 mm)

Wspornik kierownicy Easton EA70 (aluminium, S/M – 70mm, L/XL – 90mm, wznios -13°)

Wspornik siodła Easton EA70 ZERO (aluminium, 27,2mm, 400mm)

Stery FSA Orbit C-40 zintegrowane

Siodło Kross VL-1489

jedź do góry