Najważniejszy rower. To pierwszy rower Twojego dziecka, co wybrać?

Najważniejszy rower. To pierwszy rower Twojego dziecka, co wybrać?

24 marca 2017 0 By marek

W życiu każdego z rodziców nadchodzi taki moment że, ich pociecha ma 2 latka lub co najmniej 80 cm wzrostu. Jest to czas w którym każdy z rodziców powinien pomyśleć o rowerze dla swojej córki lub syna i to nie tylko dlatego że dziecko sąsiada już ma swój rower, a dlatego że rower to super narzędzie, do tego aby wasze dziecko dobrze się rozwijało. Niestety spora część rodziców woli zadbać w tym czasie o rozwój intelektualny swoich pociech w inny sposób. Niż uganiać się za dzieciakiem pędzącym na swoim rowerku w każdym możliwym kierunku świata, ale akurat nie w tym w którym wolno lub powinno się jechać. Dzieci w wieku dwóch, trzech, lat zachęcane są przez rodziców do rysowania, układania układanek lub klocków, kolorowania czy do nauki kolejnego wierszyka lub piosenki, jest to droga oczywista gdyż ćwiczy to mózg dziecka, a to powinno zaprocentować w przyszłości. Aktywność ruchowa dzieci w tym wieku z chodzi niestety na dalszy plan i ogranicza się do weekendów, w dodatku tylko tych z ładną pogodą. Oczywiście łatwiej jest rodzicom pilnować dziecka rysującego kolejny kwiatuszek niż takiego które pędzi po chodniku na swoim rowerku, w około bloku rozjeżdżając po drodze wszystko co napotka. Oczywistym jest wiec że, zmęczeni po pracy rodzice wybierają stacjonarne formy rozwoju dla swoich dzieci. Jednak jazda na rowerze ma doskonały wpływ na rozwój dzieci, zarówno ten fizyczny, jak również rozwój intelektualny, który to przede wszystkim gwarantują naprzemienne ruchy wykonywane nogami. Wpływa to na synchronizację półkul mózgowych i jest na ten temat dostępna cała masa badan. Dodatkowo rowerek, nawet najmniejszy, jest formą transportu, więc dziecko łatwiej może eksplorować otaczający go świat i tym samym w większym stopniu poznawać otoczenie, dzięki temu, może często zobaczyć miejsca i rzeczy które do tej pory były dla niego niedostępne. Po tym akapicie możliwe że, jesteś już trochę bardziej zachęcony i zmotywowany do działania i zakupu rowerka dla swojej pociechy, ale jak to zrobić i co kupić?

Jakie rowerki mamy do wyboru?

Fora  internetowe pełne są opinii na tematy  związane z początkami jazdy na rowerach i tego jaki rower wybrać. Wybór jest spory, gdyż jako rodzice dwuletniego dziecka możemy wybierać miedzy rowerkiem trójkołowym, biegowym, z pedałami i bocznymi kółkami, z pedałami bez bocznych kółek. Jak widać opcji jest sporo i ktoś kto się na tym nie zna, może mieć problem z dokonaniem wyboru, a jak to w życiu bywa każdy z wymienionych wyżej typów rowerów ma swoje wady i zalety.  Jednak cel jest ten sam przy każdym wybranym modelu, ma doprowadzić do tego aby Wasze dziecko, posiadło umiejętność jazdy na dwóch kółkach. Poniżej przedstawie charakterystykę każdego z wymienionych rowerków, nie będę tego jednak robił w formie plusów i minusów, czy wytykania wad lub wyższości jednego modelu nad innym, wybór pozostawię Wam.

Rowerek trójkołowy

wyposażony jest w trzy kola na dwóch osiach, które zostawiają za sobą trzy ślady

– posiada pedały zintegrowane z przednim kołem, za pomocą których wprawiany jest w ruch

– nie posiada hamulców, hamujemy poprzez zwolnienie ruchów nogami na pedałach

– posiada wbudowany sztywny uchwyt dla rodzica, dzięki któremu mamy kontrole nad rowerkiem

Najważniejszą cechą tego rowerka w mojej opinii jest nauka dziecka odruchu pedałowania przy zagwarantowaniu stabilności pojazdu, dzięki temu dzieci mogą skupić się na szlifowaniu odruchu pedałowania i oddawaniu się radości z jazdy. Często jednak są to rowery o zbyt szerokich kołach i za ciężkiej konstrukcji przez co małe dzieci nie są w stanie na nich beztrosko jeździć i zdane są na pomoc rodziców.  Nie jednokrotnie wykorzystywane są przez rodziców jako następca wózka spacerówki do przewozu dziecka. Jeżeli rodzic ograniczy się jednak tylko do delikatnego popychania rowerka, będzie to gwarancją fajnej wspólnej zabawy, podczas której dziecko będzie mogło nauczyć się pedałować i skręcać. Pozycja dziecka podczas jazdy na trójkołowcu, w ogolę nie przypomina pozycji jaką mamy na innych rowerach. Jest to najrzadziej opisywany w Internecie rodzaj rowerka dla dzieci. Po wpisaniu frazy „Rowerek trójkołowy” w Googla otrzymujemy tylko 323000 wyników, wnioskuje z tego że, jest też najmniej popularnym wyborem rodziców. Natomiast dzieci w sklepie zwracają na nie uwagę w pierwszej kolejności i często jest to ich pierwszy wybór do testów. Pamiętacie jednak, jeśli dziecko radzi sobie na nim w sklepie na równej nawierzchni nie oznacza to że, pójdzie mu równie łatwo i sprawnie na nierównych chodnikach lub trawie, a na pewno będzie chciało go przetestować na każdym możliwym rodzaju nawierzchni.

Rowerek biegowy

– prosta konstrukcja dzięki której dziecko może skupić się na jednej czynności

– utrzymywanie równowagi poprzez stały kontakt dziecka z podłożem

– brak pedałów

– brak hamulców, chociaż w niektórych modelach są montowane

Fora internetowe pełna są opinii o tym jak fantastyczny jest to wynalazek do nauki jazdy dla dzieci. Przede wszystkim uczy utrzymania równowagi, jednak odbywa się to kosztem nauki odruchu pedałowania, gdyż wprawia się go w ruch poprzez odpychanie się nogami on nawierzchni. Biorąc pod uwagę formę napędu bardziej przypomina mi on hulajnogę niż rower. Wyzwala on poczucie bezpieczeństwa u dziecka, gdyż ma ono stały kontakt z podłożem.  Google zwraca 590000 wyników wyszukiwania frazy  „Rowerek biegowy”  prawie dwa razy tyle co „Rowerek trójkołowy”. Jest to chyba najczęściej wybierany rowerek w ostatnich latach jako pierwszy rower. Dzieci mając do wyboru w sklepie rożne typy rowerków raczej rzadko w pierwszej kolejności sięgają po biegówki, może wydają się im dziwne (cyt. „a korba gdzie?” wypowiedziany przez moją córkę gdy zobaczyła rowerek biegowy).  Na rynku, można znaleźć również rowerki biegowe z rozkładanymi dodatkowo pedałami, lub podnóżkami na które dziecko może założyć nóżki, gdy się rozpędzi. Prosta i lekka konstrukcja zachęcają dziecko do jazdy na nim, zarówno na dworze jak i w domu, dzięki temu dziecko nie będzie ograniczone i wjedzie nim w każdy teren i pokona większość napotkanych przeszkód. Z jazdy w domu nie koniecznie będą zadowolone Wasze meble, ale przecież to tylko meble, a dziecko będzie prze szczęśliwe, móc korzystać z niego w domu.

Rowerek z pedałami i bocznymi kółkami

– jest to pełnoprawny rower

– ma hamulce

– ma pedały

– dokręcone boczne kółka dające stabilność

Gdy sadzamy nasza pociechę na takim rowerku, uczy się ona hamowania i pedałowania, najważniejsze aby boczne kółka były podgięte do góry tak, aby ich styk z drogą następował dopiero po lekkim przechyleniu rowerka na którąś ze stron. Dziecko wtedy szybciej nauczy się trzymać równowagę i łatwiej będzie mu opanować jazdę na dwóch kółkach. Pozycja na tym rowerze zbliżona jest do tej którą będzie wymagana przez każdy kolejny rower. Jeśli ten model będzie wybrany jako pierwszy rower warto przymocować do niego uchwyt za który rodzic będzie mógł pomoc dziecku w ruszaniu z miejsca i jeździe na początkowym etapie nauki. Waga zależy od materiału z jakiego został wykonany i zamontowanego wyposażenia, raczej wygląda to tak im tańszy rowerek tym cięższy.

Rowerek z pedałami bez bocznych kółek

– jest to pełnoprawny rower

Prawdopodobnie cel każdego rodzica i ostatni etap w nauce jazdy na rowerze, każdy kolejny rower będzie po prostu do niego podobny.

Wybór na rynku rowerków dla dzieci jest ogromny, różnią się one wagą, wielkością, kolorami, dodatkowymi akcesoriami. Oczywiście rowerek dziecku powinien się podobać, gdyż jest wtedy bardziej prawdopodobne że, dziecko będzie chciało na nim jeździć, najlepiej gdyby dziecko dokonało tego wyboru samo. Niesie to jednak za sobą pewne zagrożenia, których musicie uniknąć. Dzieci podczas wyboru rowerka nie są zainteresowane wygoda jazdy na nich i tym czy pasują im one wielkością, czy łatwo się pedałuje i czy uda im się zahamować lub sięgnąć do hamulca ręcznego. Ważniejsze jest to jaki obrazek jest na nich narysowany lub w jakim kolorze jest rower, a najważniejsze jest to w jakie gadżety lub akcesoria został wyposażony. Zdarza się przez to, że tak ważny wybór pierwszego rowerka jest impulsywny i dokonywany przez dzieci zauroczone nowym dzwoneczkiem, klaksonem, piszczałką czy koszyczkiem dla lalki lub misia. Niestety ma to późniejsze przełożenie na naukę jazdy, jej długość i uciążliwość dla rodziców i dziecka. Dzieci później nie chcą jeździć na niewygodnych rowerkach, na których pedałowanie sprawia im większą trudność niż mogło by, na których muszą leżeć na kierownicy lub nie dosięgają do pedałów. Dodatkowe akcesoria – zabawki zamontowane na kierownicy również będą elementem skutecznie odciągającym dziecko od jazdy.

Wybór rozmiaru rowerka nie jest trudny i wystarczy sprawdzić tabele doboru rozmiaru rowerka do wagi i wzrostu dziecka. W każdym sklepie sprzedawca powinien Wam pomoc w odpowiednim doborze rozmiaru rowerka pod wzrost i wagę dziecka, pamiętajcie jednak aby sprawdzić czy dziecko będzie w stanie zatrzymać rower poprzez użycie hamulców ręcznych. Aby to sprawdzić, sadzamy dziecko na siodełku, nogi powinno mieć oparte na pedałach, ręce na uchwytach na kierownicy, skręcamy kierownice w dowolnym kierunku i podczas pełnego skrętu dziecko powinno móc nacisnąć dźwignię hamulcową, wychylona do przodu ręką. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić to znaczy że rower jest za duży i nie wolno takiego kupować. Rodzice nie kupujcie rowerów za dużych i na wyrost, z przekonaniem że za rok będzie dobry, bo dziecko urośnie, jeśli tak zrobicie to właśnie straciliście rok przyjemności jazdy Waszej pociechy. Dla siebie przecież nie kupujecie zbyt dużego samochodu, w którym nie będziecie dosięgać do pedałów lub wystawać głowa ponad deskę rozdzielczą, więc i Waszym dzieciom tego nie róbcie. Jeśli z kolei nie stać Was na częste zmiany rowerów Waszych dzieci to kupujcie używane, zaoszczędzicie wtedy około 50% kwoty jaka trzeba wydać na nowy rower. Zawsze możecie tez zaoszczędzić trochę na przykład jeśli przestaniecie palić papierosy oczywiście jeśli je palicie, wtedy na rowerek odłożycie w ciągu 1-2 miesięcy, lub możecie przestać pic piwko jeśli pijecie, wtedy prawdopodobnie uda wam się odłożyć na rowerek w ciągu 3-4 miesięcy, a jeśli nie pijecie piwa i nie palicie to zrezygnujcie z telewizji, a zaoszczędzone pieniądze na pewno pozwolą Wam na wymianę rowerka Waszego dziecka co roku.

Pamiętajcie ten pierwszy rowerek może zaszczepić w Waszym dziecku ogromną pasje do rowerów, która będzie z nim przez wiele kolejnych lat, kto wie może uratuje je to w przyszłości z wielu trudnych sytuacji, bo przecież wiadomo że jak jest ciężko lub są problemy to najlepiej pójść na rower. Rodzicu nie zepsuj tego.

 

jedź do góry